Patron - Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła
ul. Poznańska 36   61 438 65 01   parafia@nekla.pl

Patron


(VII  TYDZIEŃ  WIELKANOCNY)                  – 12 maja ’24
 

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

 
       Przeżywamy dziś radosną pamiątkę dnia, w którym nasz Pan, Jezus Chrystus wstąpił do nieba, aby zasiąść w chwale po prawicy Ojca. Wierzymy, że istnieje inny świat, ku któremu wszyscy idziemy. Nasza ojczyzna jest w niebie. Pan Jezus zmartwychwstały uprzedza nas w drodze przez swoje uwielbienie, które dokonało się w Śmierci, Zmartwychwstaniu i Wniebowstąpieniu, chce nas wszystkich przyciągnąć, abyśmy byli tam, gdzie On już jest ... 
 
Ogłoszenia      parafialne:
 
  1. Dzisiaj przeżywamy VII Niedzielę Wielkanocną, w którą przypada Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Msze Św. dzisiaj i za tydzień według porządku niedzielnego, z tą różnicą jednak, że za tydzień Msza Św. sprawowana normalnie o g.10:30 rozpocznie się pół godziny wcześniej. W poniedziałek i piątek  Msze Św. o g. 17:00 i 18:00. W czwartek Msza Św. o g.18:00.W sobotę Msze Św. o g 8:00 i 16:30 (niedzielna). W pozostałe dni powszednie Msza Św. o g.8:00 i 18:00.
  2. Trwa Nowenna do Ducha Świętego.
  3. * Godzinki do NMP śpiewane są w naszej świątyni w niedziele przed poranną Mszą Św. (g.7:00).
  4. Nabożeństwa majowe w kościele: od poniedziałku do piątku o g.17:30, w sobotę - po rannej Mszy Św., w niedzielę - o g.16:40.
  5. Dzieci przygotowujące się do I Komunii  Św. mają spotkanie w tym tygodniu wieczorem w kościele o godzinie 19:00. Grupa pierwsza (z godziny 10:00) w poniedziałek, natomiast grupa druga (z godziny 12:00) we wtorek.  ( *     Prosimy, aby dzieci zabrały ze sobą na próbę generalną w tych dniach: świece, książeczki i różańce. Na próbę prosimy również dorosłych pomagających w uroczystości, zwłaszcza osoby czytające). 
  6. *  Pojutrze przypada Święto liturgiczne św. Macieja (Ap) a w czwartek   Święto św. Andrzeja Boboli (k, m) – patrona Polski.
  7. Nabożeństwo do św. Andrzeja Ap.:
                                                    we wtorek w łączności z Mszą Św.
  1. Spotkanie Kręgu Biblijnego:                                   w środę o g.19:30.
  2. Koronka do Bożego Miłosierdzia:
                         w czwartek, w łączności z nabożeństwem majowym.
  1. Modlitwa różańcowa:
                             w sobotę w łączności z  nabożeństwem  majowym.  
  1. Sakrament pojednania i pokuty dla dzieci komunijnych odbędzie się, dn. 18.05. (w sobotę)  od g.10:00. Rodziców, rodziców chrzestnych, domowników tych dzieci… prosimy, aby wcześniej korzystali z dyżurów spowiedniczych przed Mszami Świętymi w dni powszednie.
  2. Spotkanie służby liturgicznej:
                          w sobotę o godzinie 15:00  - obecność obowiązkowa.
  1. W najbliższą niedzielę (dn. 19 maja ) o g.10:00 i 12:00 grupa (54 osób) uprzednio przygotowanych dzieci (z kl. III- gich) zostanie w uroczysty sposób przyjęta do I  PEŁNEGO UCZESTNICTWA WE MSZY ŚW.
  2. * W przyszłą niedzielę przypada Zesłanie Ducha Świętego.
  3. Za dwa tygodnie Parafialny Zespół Charytatywny będzie prowadził dodatkową zbiórkę do puszek. Zebrane środki przeznaczone zostaną na dofinansowanie zakupienia materiałów budowlanych dla pogorzelców. 
  4. Zachęcamy do nabywania i czytania „Przewodnika Katolickiego” (10,00 zł).
  5. ** Wymienianki         (g.7:20 i 10:20, przed Mszą Św.).
  6. Intencje mszalne wywieszono w gablocie parafialnej    
                                                i umieszczono na stronie internetowej.
  1. Za każde dobro, za wszelką pomoc, w tym również za wszelkie składane ofiary:  „Bóg zapłać”.

 
Naszego Patrona  prośmy o wstawiennictwo przed Bożym Tronem
w intencjach naszej parafii, jak również naszych osobistych.
Św. Andrzeju Apostole  – módl się za nami!
 
 
**   Informacja dla Parafian: w przyszłą niedzielę, dn. 19 maja podczas Mszy św. o g. 10:00 i 12:00 będą rezerwowane ławki imiennie dla rodziców dzieci komunijnych. Wyjątkowo prosimy o nie zajmowanie miejsc. Warto wybrać się na Msze Święte na inne godziny. Uprzejmie prosimy, aby nie robić zdjęć podczas uroczystości komunijnej, będzie do tego wyznaczona osoba.
 
 

ŚWIĘTY ANDRZEJ APOSTOŁ

              Św. Andrzej apostoł był bratem św. Piotra. Pochodził z Betsaidy nad jeziorem Genezaret (Galilejskim), mieszkał jednak w Kafarnaum, razem ze swoim bratem. Tak jak Piotr, był z zawodu rybakiem. Obaj byli też najpierw uczniami św. Jana Chrzciciela i wtedy spotkali pierwszy raz Pana Jezusa. Nie od razu jednak doszło do powołania ich na uczniów Jezusa. Po pierwszym spotkaniu wrócili do domu, do swoich rybackich zajęć. Tam znów spotkał ich Pan Jezus i wtedy wezwał ich.


            W spisie apostołów Andrzej wymieniany jest na drugim (Ewangelie wg św. Mateusza i  Łukasza) lub czwartym (Ewangelia wg św. Marka) miejscu. Był pierwszym z apostołów, który spotkał Jezusa - podczas chrztu w Jordanie - i razem z Piotrem jako pierwsi zostali powołani.


            O dalszym życiu św. Andrzeja mówi nam jedynie tradycja i apokryfy (m.in. Dzieje Andrzeja i Męka Andrzeja). Tradycja podaje, że św. Andrzej po Zesłaniu Ducha Świętego nauczał na terenie Scytii, między Dnieprem a Donem. Inni uważają, że pracował w Małej Azji, skąd miał udać się do Achai i tam ponieść śmierć męczeńską.

n           Według apokryfów św. Andrzej po Zesłaniu Ducha Świętego udał się do Achai, gdzie oprócz nauczania czynił wiele cudów: uzdrawiał chorych, wypędzał czarty  z opętanych, a nawet wskrzeszał umarłych. Kiedy przybył do miasta Patras na Peloponezie (Grecja), został aresztowany i skazany na ukrzyżowanie. Święty z radością przyjął wyrok, ponieważ w tamtych czasach uważano to za duże szczęście: umrzeć tak jak Jezus. Według podania krzyż ten miał kształt litery "X", dlatego dzisiaj krzyż o takim kształcie nazywany jest "krzyżem św. Andrzeja". Tradycja podaje też, że św. Andrzej został ukrzyżowany 30 listopada 65r.

W 356 roku relikwie św. Andrzeja przewieziono z Patras do Konstantynopola   i umieszczono je w kościele Apostołów. Krzyżowcy z czwartej wyprawy krzyżowej, którzy w 1202r. zdobyli Konstantynopol, zabrali relikwie i umieścili w Amalfi w pobliżu Neapolu. Głowę św. Andrzeja papież Pius II w XV w. kazał przewieźć do Rzymu, do bazyliki św. Piotra. 25 września 1964r. papież Paweł VI nakazał ją zwrócić kościołowi    w Patras. Kościół grecki posiada też relikwie krzyża, na którym umarł św. Andrzej.


           Najdawniejszy wizerunek św. Andrzeja pochodzi z V wieku; można go oglądać  w mozaice bazyliki św. Apolinarego w Rawennie. Powstały też trzy zakony pod wezwaniem św. Andrzeja: Córki Krzyża św. Andrzeja, posługujące chorym i ubogim, zatwierdzone w 1867r.; Siostry Opatrzności od św. Andrzeja, których celem jest opieka nad chorymi; Zakon św. Andrzeja założony w 1249r. w Cambrais. Wiele miast i krajów ogłosiło św. Andrzeja swoim patronem: jest patronem Grecji, Szkocji, Rosji, Hiszpanii, Sycylii, Dolnej Austrii, Neapolu, Rawenny, Brescii, Amalfi, Mantui, Bordeaux, Brugii      i Patrasu, także diecezji warmińskiej. Był też św. Andrzej na przestrzeni wieków patronem wielu korporacji i zrzeszeń: m.in. był patronem podróżnych, sprzedawców ryb, rzeźników, górników, żeglarzy, rycerzy, a nawet woziwodów. Dziś uważany jest za patrona rybaków.

Imię Andrzej wywodzi się od greckiego słowa andreios i znaczy "dzielny". Kościół bizantyjski (prawosławny) nadał św. Andrzejowi przydomek Protokleros (pierwszy powołaniem), ponieważ był jednym z pierwszych powołanych do grona apostołów.

 

GALERIA

Zapraszamy do oglądania
© Copyright 2014-2022 www.parafia.nekla.pl All Rights Reserved